W dniu 19 czerwca o godz. 16°° po długiej przerwie odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Różnych Form. W spotkaniu uczestniczyły panie. Przygotowaliśmy pyszne bułeczki z masełkiem czosnkowo-prowansalskim i tradycyjny żur.

Bułeczki

Zakwas:

Do słoika szklanego dajemy ½ szklanki letniej wody, 3 łyżki mąki żytniej typ 2000, 3 łyżki maki pszennej graham typ 1850 dokładnie mieszamy pozostawiamy w ciepłym miejscu, aż zacznie rosnąć, pojawią się pęcherzyki powietrza.

Składniki:

1 kg maki pszennej (odsypać z niej 2 szklanki), 2,5 dag drożdży, 1 łyżeczka cukru, 2 łyżeczki soli (dać na mąkę pszenną), 3 łyżki oleju do wody, 1 szklanka mąki (1/2 szklanki mąki żytniej typ 2000, 1/2 szklanki mąki pszennej graham typ 1850).

Składniki do miski (szklanej, drewnianej lub plastikowej):

Dajemy rozkruszone drożdże, cukier, 1/2 zakwasu ze słoika, olej, maki pełnoziarniste, 1,5 szklanki letniej wody – dobrze wymieszamy drewnianą łyżką. Jak uzyskamy jednolitą konsystencje, dokładamy mąkę pszenna, stopniowo cały czas mieszając. Po wsypaniu wszystkiej mąki należy dać olej – ze 3 łyżki. Dalej cały czas mieszając. Odstawiamy, nakrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia. Jak wyrośnie podwoi objętość kroimy na 8 części (możemy pokroić na 16 części będą małe bułeczki) polewamy olejem, formujemy bułeczki w rękach. Kładziemy na talerzyk z mąką i przekładamy na blaszkę wysmarowaną olejem. Ponownie pozostawiamy do wyrośnięcia. Gdy wyrosną wkładamy do piekarnika nagrzanego na 200°C góra/dół na 25 minut i pięć minut z termoobiegiem, wtedy się ładnie przyrumienią.

            Zakwas jak pożywimy (3 łyżki mąki żytniej  typ 2000, 3 łyżki mąki pszennej typ 1850, łyżkę ciasta z bułeczek) dobrze wymieszamy trzymamy w ciepłym miejscu aż wyrośnie, potem wstawiamy do lodówki. Obserwujemy. Jeżeli często nie pieczemy, należy go pożywić 1 łyżką mąki żytniej pozostawić do wyrośnięcia i ponownie wstawić do lodówki. Będziemy mieć dobry zakwas na kolejne bułeczki.

Żur (na słoik litrowy)

8 łyżek mąki żytniej typ 2000, 2 łyżki płatków owsianych górskich, 4 ząbki czosnku (obrać i pokroić), 3 liście laurowe, 3 ziarenka ziela angielskiego, 6 ziarenek pieprzu czarnego.

            Wsypujemy wszystkie składniki do litrowego słoika i zalewamy wodą przegotowaną letnią do 3/4 wysokości słoika, przykrywamy ściereczką, pozostawiamy w ciepłym miejscu. Raz do dwa razy dziennie zamieszać łyżką drewniana. Po trzech dniach przecedzić przez gęste sito, dać do garnka, dodać wodę, grzybki suszone zmielone. Przyprawy sól, pieprz, magę. Jak się pogotuje z 15 minut zabielić śmietaną z mąką według uznania. Omaścić słoninką przetopiona z cebulką już na koniec do czareczki czy kubka.

Masełko czosnkowo-prowansalskie

1 kostka masła, 2 ząbki czosnku, łyżeczka ziół prowansalskich. Czosnek zgnieść na jednolitą papkę bądź pokroić i utrzeć z sola, masełko utrzeć łyżką połączyć z czosnkiem i ziołami prowansalskimi i dobrze wymieszać.

Smacznego!