01 kwiecień 2020

MAGURZANKI

Zespół został zainicjowany w 2008 roku na zebraniu Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Jaśle. Jego debiut pod okiem instruktora Tadeusza Źrebca, wraz z kontrabasistą Antonim Zającem i resztą zespołu odbył się na "Powiatowym Dniu Matki" w Kątach. w 2016 roku zespół nagrał płytę, na którą złożyło się 13 piosenek ludowych, a w 2018 r. płytę kolęd i pastorałek. (obydwie płyt zostały sfinansowane z budżetu gminy)

 

PÓŁKOLE

 

W styczniu 2015 roku rozpoczęła swoje zajęcia Pani Renata Ćwiek, instruktor GOK. Zajęcia artystyczno-plastyczne prowadzone są regularnie w każdą środę o godzinie 16.00. Tematyka zajęć jest bardzo różnorodna. Dotyczy formy papierowej i nie tylko. Zajęcia mają wesołą formę, wprowadzają dużą różnorodność, kolory są twórcze a przede wszystkim bardzo lubiane przez dzieci. 

 

 

KLUB RÓŻNYCH FORM

 

 

 Założenie klubu zostało zainicjowane wspólnym spotkaniem z Kołem Gospodyń Wiejskich w Nowym Żmigrodzie w 2006 r. Pierwsze zajęcia z instruktorem GOK, Panią Zofią Bilską odbyły się w GOK Nowy Żmigród i Domu Ludowym w Katach, Brzezowej, Starym Żmigrodzie, Łysej Górze i w kolejnych miejscowościach gminy Nowy Żmigród.

Zajęcia cieszą się zainteresowaniem do dziś. Spotkania z Panią Zosią, jak mówią uczestnicy, cieszą się swoim zainteresowanie, przyjmując regularna formę cotygodniowych spotkań.

 

 

SPORT

 

Tenis stołowy - prowadzi Pan Adam Durał zajęcia odbywają się co 2 tygodnie, uczestniczą w nich dzieci ze szkoły podstawowej.

Aerobik - zajęcia z Panią Anitą Gronek odbywają się w każdy poniedziałek cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców gminy Nowy Żmigród.

Imprezy cykliczne:

- Turniej Siatkówki o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Nowy Żmigród

- Zawody rowerowe " Puchar Smoka" www.pucharsmoka.pl 

- Turniej tenisa stołowego

 

 

GRUPA NON-OMNIS

 

Grupa Teatralna NON  OMNIS  skupia młodzież  licealną i pracującą. Założycielem, opiekunem i reżyserem teatru jest P. Marta Leśniak.

 

Wcześniej, w „ starym” GOK od 1997 roku  Grupa Teatralna działała pod nazwą

 TO i OWO.

 

Po remoncie generalnym budynku GOK  pani Marta Leśniak reaktywowała Grupę w nowym składzie i pod nową nazwą . Zatem od września 2006 roku Grupa Teatralna nosi nazwę NON OMNIS i działa do dziś.

 

Wystawiane sztuki:

 • Parafraza powieści Gabrieli Zapolskiej "Dulszczyzna polszczyzna"(2007),jako jedyna nagrodzona sztuka spośród wszystkich prezentowanych na Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Miejscu Piastowym.
 • Parafraza "Czarownice z Salem"(2008),
 • "MOCIUM PANIE, NIECH SIĘ STANIE "(2009), parafraza „Zemsty” w 3 aktach. Sztuka kostiumowa.

4 wykony na deskach zaprzyjaźnionych Ośrodków Kultury

 • Sztuka komediowa "Potop w Seksmisji"(2010) PIERWSZA nagroda na Przeglądzie Zespołów Amatorskich w Miejscu Piastowym.
 • Komedia "Ekscesy Cesia"(2011),
 • Bajka dla dzieci "Kopciuszek w wersji nowej"( 2009) ,
 • Kabaret "Jak żyje sie w drugiej klasie” ( fragmenty z Włatcy Móch -2011),
 • Parafraza powieści Gabrieli Zapolskiej "Dulscy"(2012) w nowej obsadzie.
 • Sztuka teatralna w 5 odsłonach wg scenariusza Rubi Birden "SZOSTRY"(2013). 1 godzina, 40 minut grania!
 • Kabaret „Ławeczka” (2013)
 • Sztuka kabaretowa „SZOKBAR I” (2014)
 • Sztuka dla dzieci „Gdy Bajki się spotykają” (2014), wykon trzykrotny z okazji Dnia Dziecka na deskach GOK w Nowym Żmigrodzie
 • Sztuka kabaretowa „Bajki dla dorosłych” (2015)
 • POCZEKALNIA” (2016)
 • Sztuka komediowa „PIĘĆ MINUT” (2017)
 • Sztuka dla dzieci „CO SIĘ STAŁO Z BAJKAMI” (2017)
 • Widowisko – horror „WIEDŹMY” (2018).
 • Sztuka kabaretowa „SZOKBAR 2” – II edycja (2019)
 • Kabareton „Dzień kobiet na bis” – premiera nie odbyła się z powodu pandemii

 

 

Uwaga.

 Premiery większości z wymienionych spektakli zostały nagrane i umieszczone na stronie GOK ,  można je obejrzeć również  na YOUTUBE. W przygotowaniu jest album , który będzie zawierał zdjęcia z wystawień jak również z prób.

 

 

Dla zainteresowanych – słów kilka od aktorów.

 

Jak wygląda nasza zabawa w teatr?

 

  Nad jedną sztuką pracujemy zwykle od października do lutego/ marca. Spotykamy się  jeden raz w tygodniu na dwie, trzy godziny.  Nie jest łatwo wyznaczyć  dogodny dla wszystkich termin prób, każdy z nas uczy się w innej szkole, pracuje w różnych godzinach i miejscach. Mimo to – dajemy radę. Realizacja scenariusza zaczyna się od prób stolikowych (oczywiście reżyser wcześniej przedstawia wstępną obsadę ról). Na tych próbach najlepiej się bawimy – przy kawce , czy herbatce , wszyscy na luzie, bo przecież nie trzeba jeszcze umieć swoich kwestii na pamięć no i mamy okazję przebudowywać scenariusz według własnych pomysłów. Później to już trzeba powoli wpruwać tekst, bo wychodzimy na scenę i przy zaimprowizowanej scenografii rozpoczynają się próby sytuacyjne (ruch sceniczny, mowa ciała, mimika, intonacja głosu, wejścia, zejścia i takie tam…). Oczywiście – nikt nie ma czasu na naukę przedmiotów szkolnych, a co dopiero scenariusza , więc długo  biegamy po scenie ze scenariuszami w garści. Aż w końcu pani reżyser się wścieka, mówi „dość” i zabiera nam egzemplarze scenariusza. Wówczas musimy grać z suflerem. Jeżeli nie mamy takiego na stanie, to suflerem jest reżyser. Przestawienie się z podczytywania na pracę z suflerem nie jest proste – trzeba coś jednak kumać. Wtedy okazuje się, kto z nas podszedł poważnie do swojej roli . Nadchodzi czas premiery. Kurtyna w górę i … nie ma odwrotu. Z tremą jest różnie, ale zwykle jesteśmy dobrze przygotowani, więc po pierwszych 10 minutach na deskach - scena jest nasza.  Udana premiera i serdeczna publiczność to najwspanialsza nagroda za te wszystkie zmagania.

 Masz ochotę – przyjdź do nas i spróbuj swoich sił. Zabawa jest przednia.